آرامگاه رضاشاه

زندگینامه رضاشاه / آرامگاه رضاشاه

آرامگاه رضاشاه

مشخصات آرامگاه:

واقع در: تهران, شهر ری, ضلع غربی حرم شاه‌عبدالعظیم
سال ساخت: ۱۳۲۹
مساحت: ۹۰۰۰ هزار متر مربع
ارتفاع: ۲۵ متر (۷ متر کوتاه تر از حرم شاه‌عبدالعظیم)
طراح: محسن فروغی

 


 

معرفی

آرامگاه رضاشاه پهلوی پدر ایران نوین. این آرامگاه توسط محسن فروغی در سمت غرب حرم شاه‌عبدالعظیم طراحی شد و در سال ۱۳۲۹ به بهره‌ برداری رسید. مساحت آن ۹۰۰۰ هزار متر مربع و ارتفاع آن ۲۵ متر بود.

 


 

ساخت آرامگاه:

این آرامگاه توسط محسن فروغی در سمت غرب حرم شاه‌عبدالعظیم طراحی شد و در سال ۱۳۲۹ به بهره‌برداری رسید. ساختمان دو طبقه بود که طبقه بالا سالن ورودی و بازدید بود و در طبقه پایین سنگ قبر سیاه رنگی قرار داشت که مزار رضاشاه در آن واقع شده‌ بود و بر بالای آن سنگ، تاج پادشاهی طلایی نصب شده بود.

 

انتقال جسد به آرامگاه:

در اردیبهشت ۱۳۲۹، در دورهٔ نخست وزیری رجبعلی منصور قرار شد پیکر رضاشاه به ایران آورده شود و هواپیمای حامل جنازه رضا شاه قبل از آمدن به ایران، به منظور طواف در مکه از قاهره به طرف جده پرواز کرد. سرانجام هفدهم اردیبهشت ۱۳۲۹، جنازه رضاشاه به وسیله هواپیما و سپس با قطار مخصوص به تهران حمل شد و با تشریفات رسمی به شاه عبدالعظیم برده شد و در آرامگاه ویژه او در کنار آرامگاه حضرت عبدالعظیم دفن شد.

 


 

تخریب آرامگاه:

در اردیبهشت‌ ماه ۱۳۵۹، با وجود مخالفت بنی صدر آرامگاه رضاشاه به دستور حاکم شرع وقت، صادق خلخالی توسط نیروهای سپاه طی بیست روز به‌کلی ویران شد؛ این اقدام توسط روح‌الله خمینی تأیید شد. زمین آرامگاه رضاشاه در حال حاضر به‌ عنوان یک مدرسهٔ مذهبی اسلامی استفاده می‌شود. صادق خلخالی در کتاب خاطرات خود می‌گوید که بعد از جلسه‌ای که با روح‌ الله خمینی داشته‌ است به این نتیجه رسیده‌اند که برای کوتاه کردن دست خاندان پهلوی در سالروز رفتن شاه به مصر آرامگاه رضاشاه را تخریب کنند و زمانی که شروع به کار کردند به علت محکمی ساختمان مجبور شدند از مواد منفجره و گریدر و بلدوزر و جرثقیل و وسایل قوی مکانیکی استفاده کنند و در ساعت، حدود ۴:۳۰ بعد از ظهر بنی صدر دستور توقف تخریب را داد ولی خلخالی به آن اعتنایی نکرد و بنا را به کمک مردم و سپاه تا ۱۰ شب به خاک تبدیل کرد.

تخریب آرامگاه رضاشاه

تخریب مقبره رضاشاه


 

گلری تصاویر:

آرامگاه رضاشاه

آرامگاه رضاشاه

آرامگاه 3بعدی رضاشاه

مقبره رضاشاه


 

(لینک موضوعات مرتبط با این مطلب)