صادق خلخالی

صادق خلخالی

شناسنامه:

نام کامل: محمد صادق صادقی گیوی
تاریخ تولد: ۵ مرداد ۱۳۰۵ خورشیدی در (ایران, اردبیل, خلخال, گیوی)
صورت ماه تولد: Leo (شیر)
عنصر ماه تولد: Fire (آتش)
مرگ: ۵ آذر ۱۳۸۲ خورشیدی (۷۷ سالگی) در (ایران، قم)

 

فعالیت ها:

دادگاه‌های انقلاب اسلامی: از ۲۴ بهمن ۱۳۵۷ – تا اسفند ۱۳۵۸
نماینده مجلس شورای اسلامی: از ۷ خرداد ۱۳۵۹ – تا ۶ خرداد ۱۳۷۱
نماینده مجلس خبرگان رهبری: از مرداد ۱۳۶۲ – تا اسفند ۱۳۶۹


معرفی

زندگینامه آیت الله صادق خلخالی قاضی اعدام های بی رویه در اوایل انقلاب. مهمترین اقدامات وی محاکمه عباس هویدا نخشت وزیر اسبق ایران, تخریب آرامگاه رضاشاه, اقدام به تخریب آرامگاه فردوسی و تخت جمشید, ترور شهریار شفیق پسر اشرف پهلوی, شکنجه و اعدام معتادان و مواد فروشان می باشد.صادق خلخالی روحانی شیعه و حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ بود. خلخالی حکم اعدام جوانان کردستان تهران و شیراز و خیلی از شهرهای ایران و مقامات کشوری و لشکری حکومت پهلوی را بدون محاکمه و دادگاهی در کمتر از بیست و چهار ساعت صادر می‌کرد خلخالی سه دوره نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم استان تهران در دور دهم مجلس خبرگان رهبری بود. پس از درگذشت سید روح‌ الله خمینی، از صحنه سیاسی کنار گذاشته شد و در انتخابات‌ها هم رد صلاحیت شد. وی سپس به تدریس در حوزه علمیه قم مشغول شد. خلخالی در روز ۵ آذر سال ۱۳۸۲ بر اثر بیماری قلبی و به دنبال یک انزوای ده ساله بدنش کرم کرد و به بدترین شکل ممکن در ۷۸ سالگی درگذشت و در کنار مقبره شیخ محمد عبایی خراسانی در یکی از حجره‌های صحن بزرگ آرامگاه فاطمه معصومه در قم به خاک سپرده شد. در سالهای اولیه بعد انقلاب ۵۷ ایران افراد زیادی به حکم خلخالی اعدام شدند. محاکمه و اعدام وابستگان و صاحب منصبان رژیم پهلوی در سالهای ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ باعث شد خلخالی به چهره ای جنجالی تبدیل شود. همچنین او در سال ۵۷ حکم اعدام تعدادی از مخالفان کرد را صادر نمود. در سال ۱۳۶۰ با حفظ سمت‌های قبلی اش به سرپرستی کمیته مبارزه با مواد مخدر ایران منصوب شد. او به دلیل قاطعیت فوق‌العاده نسبت به معتادان و قاچاقچیان معروف شد.

 


 

پیش از انقلاب

صادق خلخالی در خانواده ای آذربایجانی در گیوی از توابع شهرستان خلخال استان اردبیل متولد شد. وی در هفده سالگی وارد قم شد و همدرس و هم مباحثه مصطفی خمینی بود. وی درس خارج را نزد اساتیدی چون: حاج میرزا محمد مجاهدی تبریزی، حجّت، بروجردی، علّامه طباطبائی، داماد و حاج میرزا عبدالجواد اصفهانی فرا گرفت و نیز سیزده سال شاگرد خمینی بود. خلخالی برای همکاری با فدائیان اسلام به مدّت یک سال از ورود به مدرسه فیضیه محروم شد. با اوج‌گیری مبارزات انقلابیون به رهبری روح‌الله خمینی در مبارزات وارد و چندین مرتبه دستگیر شد و در زندان‌های قم و تهران زندانی و مدت چهار سال به نقاط بد آب و هوا در انارک، بندر لنگه، لار، بانه، رفسنجان و رودبار تبعید شد و تا اواخر سقوط حکومت پهلوی در بندر لنگه در تبعید بود. وی سپس به قم و از آن‌جا به نزد روح‌الله خمینی در پاریس رفت و دوازده روز پیش از ورود خمینی به ایران، به کشور بازگشت.


 

آغاز فعالیت

وی که سابقه دستگیری و زندان در سالهای قبل از انقلاب را داشته‌است و از روزهای نخست انقلاب در کنار خمینی بوده، در ۲۴ بهمن ۱۳۵۷ با حکم سید روح‌الله خمینی به عنوان حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب منصوب می‌شود. در این دوره صدها نفر به حکم خلخالی اعدام شدند که بسیاری از آنان وابستگان به حکومت پهلوی بودند. خلخالی در شب پیروزی انقلاب قصد داشت ۲۴ نفر را اعدام کند که در نهایت پس از موافقت خمینی چهار نفر اعدام شدند: مهدی رحیمی، نعمت‌الله نصیری، منوچهر خسروداد و رضا ناجی. از دیگر محکومین این دادگاه‌ها امیرعباس هویدا نخست‌وزیر حکومت پهلوی بود. در روز هجده فروردین سال ۵۸، خلخالی با سیزده مأمور فدائی خود وارد زندان قصر تهران شد و تلفن‌های آن را قطع کرد تا از اعمال نفوذها جلوگیری کند و به دنبال محاکمه‌ای کوتاه وی را اعدام کرد. خلخالی در تابستان ۵۸ بعنوان حاکم شرع راهی کردستان شد که با اعتراض دولت موقت نهایتاً منجر به دخالت هیئت حسن نیت گردید. وی سپس برای سرکوب ناآرامیها راهی گنبد شد و حکم اعدام ۹۴ نفر را در آنجا صادر کرد. بنا به گزارش سازمان عفو بین‌الملل ۴۳۸ نفر تا اسفند ۱۳۵۸ (طی یکسال) در ایران اعدام شدند. تجاوز جنسی به زندانیان زن و مرد طی بازجویی به منظور گرفتن اعتراف از طرف خلخالی مجاز عنوان شده بود همچنین برای زنان محکوم پیش از اعدام صیغه (ازدواج موقت) اجباری با پاسدارها به منظور تجاوز بدون گناه در نظر گرفته بود و در این مورد گاهی حتی حامله بودن زن زندانی نیز مانع نمی‌شد. خلخالی سپس در اسفند ماه ۱۳۶۰ سرپرست کمیته مبارزه با مواد مخدر شد و به محاکمه و اعدام کسانی که در قاچاق و توزیع مواد مخدر دست داشتند مبادرت ورزید.

 

تخریب مقبره رضاشاه و اقدام به تخریب آرامگاه فردوسی و تخت جمشید

در اردیبهشت ماه ۱۳۵۹، با وجود مخالفت دولت موقت بازرگان و بنی صدر آرامگاه رضاشاه به دستور حاکم شرع وقت صادق خلخالی توسط نیروهای سپاه طی بیست روز به کلی ویران شد. این اقدام توسط روح‌الله خمینی تأیید شد. زمین آرامگاه رضاشاه در حال حاضر به عنوان یک مدرسه مذهبی اسلامی استفاده می‌شود. گزارش‌هایی موجود است که خلخالی سعی در تخریب آرامگاه فردوسی و تخت جمشید پارسه (تخت جمشید) هم داشته اما این با مخالفت دولت موقت (از جمله وزیر فرهنگ پرویز ورجاوند، استاندار فارس نصرت‌الله امینی و طالقانی و مقاومت مردم مرودشت و پرسنل پارسه، در این امر ناکام ماند.

تخریب مقبره رضاشاه

 

تلاش برای ترور شاه و ترور شهریار شفیق

خلخالی پس از انقلاب بسیاری از مقامات پهلوی را در کنار خود محمدرضا شاه و اکثر اعضای خانواده‌اش «مفسد فی الارض» نامیده و به اعدام غیابی محکوم کرد. او برای ترور آنان در خارج از کشور تلاش‌هایی خصوصاً با کمک گروه فدائیان اسلام صورت داد. ۱۶ آذر ۱۳۵۸ شهریار شفیق پسر اشرف پهلوی و یکی از افرادی که غیاباً توسط وی محکوم به مرگ شده بود در پاریس ترور شد. پس از عزیمت محمدرضا شاه به مکزیک خلخالی اعلام کرد که گروهی از اعضای فدائیان اسلام را برای ترور وی اعزام کرده‌است. او همچنین گفت با کارلوس تروریست معروف آمریکای جنوبی برای ترور شاه هماهنگی صورت گرفته‌است. وی همچنین گفت که ۱۴۰٬۰۰۰ دلار جایزه برای قتل شاه در نظر گرفته‌ است.

 

دیدگاه خلخالی در مورد کوروش بزرگ و کتاب انجیل

صادق خلخالی معتقد بود که کوروش بزرگ، جانی بالفطره و لواط دهنده‌ای بی‌مقدار بیش نبود. او می‌گفت ۱۰ سال قبل از انقلاب، رساله‌ای پنجاه و هشت صفحه دربارهٔ کوروش کبیر نوشته بود که ساواک مانع از چاپ آن شده بود. خلخالی کتاب مقدس مسیحیان (انجیل) را کتابی مهمل و دروغ‌های شرم‌آور خواند و یهودیان را «قومی جنایتکار» خواند.

 


 

اقدامات مهم

+ محاکمه امیرعباس هویدا نخست‌وزیر سابق ایران
+ تخریب مقبره رضاشاه
+ اقدام به تخریب آرامگاه فردوسی و تخت جمشید
+ ترور شهریار شفیق پسر اشرف پهلوی
+ اقدام به ترور شاه با کمک کارلوس شغال
+ شکنجه دادن و اعدام معتادان و فروشندگان مواد مخدر
+ اعدام های بی رویه در اوایل انقلاب

 


مرگ

وی در ۵ آذر ۱۳۸۲ و در ۷۷ سالگی در قم درگذشت. روزنامه اعتماد روز شنبه هشتم آذرماه عکس بزرگی از آیت‌الله خلخالی را بدون عمامه در نیم‌صفحه نخست خود کار کرد و در کنار آن گروه سیاسی این روزنامه ترجیح داد بخش‌هایی از آخرین مصاحبه اعتماد با آیت‌الله در بهمن ۸۱ را حالا به مناسبت درگذشت او، بار دیگر چاپ کند. تیتر «من هنوز همان خلخالی هستم» که برای این مطلب انتخاب شد هم تیتر همان مصاحبه بود. روزنامه کیهان پس از فوت شیخ صادق خلخالی در روز پنجشنبه سیزدهم آذرماه به بهانه هفتمین روز درگذشت او گفت‌و‌گویی اختصاصی با محمد، فرزند آیت‌الله ترتیب داد. در این گفت‌وگو محمد صادقی (خلخالی) از محاکمات پدر گفت: «او در طول تصدی مسئولیت‌ حاکم شرع از جانب امام، هیچ کس را به صورت مخفی محاکمه نکرد. تمام محاکمات ایشان علنی بود و پرونده‌های آن نیز موجود است.


گلری تصاویر:

صادق خلخالی

صادق خلخالی و تخریب آرامگاه رضاشاه


 

ویدئو ها:

مصاحبه خلخالی با عراق

فایل صوتی مصاحبهء خلخالی


 

(لینک موضوعات مرتبط با این مطلب)